Atatürk
Atık Yağları Dökmeyin

Atık Yağları Dökmeyin

ASKİ, etkili yağışlar nedeniyle bazı kanalizasyonlarda meydana gelen tıkanmaların nedeninin atık yağlar olduğunu açıkladı ve vatandaşları uyardı:

"Tıkanmalara inşaat atıkları değil atık yağlar neden oluyor"Aydın’da zaman zaman etkili olan yağışların özellikle Söke ilçesinde neden olduğu kanalizasyon tıkanmalarının en önemli nedeninin atık yağlar olduğu belirlendi. Söke’de etkili olan yağışların ardından bazı mahallelerde kanalizasyonların tıkandığı bilgisi üzerine incelemeler yapan ASKİ ekipleri tıkanmadan kaynaklı sorunları giderdi. Daha sonra tıkanan kanalizasyonlarda teknik incelemeler yapan ASKİ ekipleri tıkanmaların nedeninin öne sürürldüğü gibi inşaat atıkları olmadığını belirledi.

ASKİ yetkilileri, bilinçsiz şekilde lavaboya dökülen yanmış yağ atıklarının  kanalizasyon borularında tahribata neden olduğu ve borularda iç daralma oluştuğunu gözlemledi.

ASKİ yetkilileri "vatandaşlarımız  tıkanmalara inşaat atıklarının neden olduğunu söylüyor. Ancak yaptığımız teknik incelemelerde tıkanmaların ana nedeninin başta atık yağ olmak üzere mutfak lavabolarına dökülen yemek atıklarının olduğunu saptadık. Vatandaşlarımızın bu konu da duyarlı olması Bu atık yağlar sadece kanalizasyonları tıkamakla kalmıyor. Doğaya da çok büyük zarar veriyor.”  Uyarısında bulundu.